Degazacija pod tlakom
Voda sadrži kisik i ugljikov dioksid.
I jedno i drugo dovodi do korozije u parnoj mreži.
Koncentracija kisika i ugljičnog dioksida opada s porastom temperature.
Ovaj se učinak koristi za otplinjavanje napojne vode u spremniku za napojnu vodu
PREGLED
Priprema vode
Voda obično sadrži kisik i ugljikov dioksid. Oboje potiču koroziju u sustavu pare. Koncentracija kisika i ugljikovog dioksida smanjuje se s povišenjem temperature. Ovaj se efekt u spremniku napojne vode koristi za degazaciju napojne vode. U posudama koje nisu pod tlakom, u kojima obično vlada temperatura od 90°C do 95°C, veliki dio kisika i ugljikovog dioksida izbacuje se iz vode. Međutim, to ne vrijedi za sve plinove koji bi mogli biti uzročnikom oštećenja od korozije, ako se ne vežu s doziranim otopinama.
Koncentracija kisika i ugljikovog dioksida je zanemariva ako se temperatura napojne vode u spremniku povisi na više od 103°C. U tom slučaju treba dodati mnogo manje dozirane otopine. Smanjeni sadržaj soli doziranja također ima pozitivni utjecaj na intervale ispuhivanja.
Voda se mora staviti pod tlak, kako bi se postigla njena temperatura viša od 103°C. Mi u tom slučaju govorimo o degazaciji pod tlakom ili potpunoj degazaciji, za razliku od parcijalne degazacije pri temperaturi u posudi pod tlakom nižoj od 100°C.
Pregled prednosti u vašu korist
- Uštede pri degazaciji pod tlakom, posebno kada se traži manja potrošnja doziranih otopina i znatno manji rizik od korozije parovodnih cijevi i parnog kotla
- Dodatno, energija se štedi velikim udjelom povratnog toka kondenzata zbog više temperature vode do 1.6% (u JUMAG parnom kotlu DG560 to odgovara do 6,5 kW)
- Zahvaljujući JUMAG patentiranoj regulaciji ventilacijskog ventila, usporedbom s ostalim sustavima može se uštedjeti veća količina energije, jer se ventilacija izvodi samo kada je u sustavu sadržan kisik
Princip rada
JUMAG nudi degazaciju pod tlakom za sve JUMAG spremnike napojne vode, u kombinaciji s najmodernijom regulacijom kotla.
Upravljanje je izuzetno kvalitetno
- Mjerni senzor temperature mjeri temperaturu u spremniku napojne vode i održava je na traženoj temperaturi (obično 100°C) dovodom pare u vodeno područje.
- Senzor tlaka mjeri tlak u spremniku napojne vode i održava ga na traženom tlaku (obično cca. 0,1 bar) dovodom pare u područje pare.
- Magnetski ventil koji se otvara u ciklusima, ovisno od dovoda svježe vode (a time i dovoda O2 i CO2) koristi se za izbacivanje štetnih plinova iz spremnika napojne vode, zajedno s malom količinom pare.
- Spremnik napojne vode dopunjuje se sigurnosnim ventilom koji tlak ograničava na max. 0,5 bar. Za spremnik napojne vode ne traži se nadzor i odobrenje nadležnih agencija. Sigurnosni ventil mora biti izveden prema proizvodnji pare priključenog kotla.
- Na povišenom povratnom toku kondenzata, tlak u spremniku napojne vode često može narasti na više od 0,5 bar. Zbog toga je JUMAG sustav degazacije pod tlakom opremljen preljevnim ventilom koji se otvara pri tlaku između 0,2 bar i 0,5 bar, kako bi se spriječilo često otvaranje sigurnosnog ventila.
- U slučaju prepunjavanja spremnika napojne vode, mjerač razine punjenja pričvršćen na preljev, šalje signal do ispusnog ventila koji će se prema potrebi otvoriti.
- Ako se u posudi pojavi vakuum, otvorit će se magnetski ventil i mehanički nepovratni ventil. Magnetski ventil ugrađen ispod spremnika napojne vode preuzima funkcije ventilacije, ograničenja prekoračenja tlaka, preljeva i ograničenja nedovoljno visokog tlaka.
Preuzimanja
U našem centru za preuzimanje prikupili smo brojne dokumente koji vam pružaju važne informacije o JUMAG-ovim proizvodima i uslugama.